ماموگرافی

ماموگرافی

ماموگرافی در واقع نام دیگر عکس برداری از سینه است. سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان های زنان است. که اخیرا از دغدغه های زنان بالغ محسوب می شود. برای تشخیص سرطان سینه ماموگرافی بهتر است یا سونو گرافی سینه؟ در این مقاله به نقش مامو گرافی در تشخیص سرطان می پردازیم. سرطان سینه مانند اغلب بیماری ها به خصوص انواع سرطان، اگر در مراحل اولیه ابتلای بیمار تشخیص داده شود، تاثیر بسزایی در روند درمان دارد. و امکان درمان را بالا می برد ماموگرافی یکی از ابزار تشخیص توده های سرطانی سینه است. که با تصویر برداری از سینه ها این معاینه را امکان پذیر می کند. در ادامه این مطلب همه چیز درباره ی ماموگرافی شرح داده می شود.

مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب جز یکی از مراکزی است که توانسته با دستگاه های پیشرفته خود افرادی بسیاری را به خود جذب کند و طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است . کسانی که تمایل دارند این تست را انجام دهند می توانند با شماره هایی که داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمایند. همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب دیدن کنید.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

برای تصویربرداری از سینه نیاز به فشرده سازی بافت آن وجود دارد. تا بتوان تصویر واضح تری ثبت شود. و این فرایند با توجه به مکانیسم فشرده سازی دستگاهی که برای ماموگرافی مورد استفاده است. می تواند متفاوت باشد با پیشرفت علم و تجهیزات تصویر برداری، امروزه دستگاه هایی جهت تصویربرداری  طراحی شده اند، که می تواند آن را با حداقل درد انجام دهد.

ماموگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی می تواند بسته به موقعیت بیمار و تنظیمات دستگاه به صورت ایستاده، خوابیده یا نشسته انجام شود.

به طور معمول سینه های فرد روی سطح مسطحی قرار می گیرد و بافت سینه روی آن متراکم می شود. پس از تابش درصد کمی از اشعه ی ایکس تصویر برداری انجام می شود.

برخی افراد نگران تاثیرات مخرب اشعه ی مصرفی هستند. که لازم به ذکر است اشعه ی ایکس مصرفی بسیار ناچیز است و معمولا آسیبی به بافت های بدن فرد وارد نمی کند.

چه زمانی لازم است ماموگرافی انجام شود؟

روش هایی برای معاینه شخصی در خانه توصیه شده است. که به فرد کمک می کند در صورت رویت یکی از موارد زیر به پزشک مراجعه کند. تا در صورت لزوم بافت سینه تحت معاینه دقیق قرار بگیرد. از جمله این موارد می توان به فرورفتگی نوک سینه، ناهمواری روی بافت سینه و ترشحات نوک سینه اشاره کرد. که افراد با رویت هر یک از این نشانه ها باید به پزشک مراجعه نمایند.

مقدمات لازم قبل از انجام ماموگرافی

با توجه به تاثیر تغییرات هورمونی بر بافت سینه ها، زمان انجام ماموگرافی بسیار مهم است. اکثر زنان در روزهای پیش از قاعدگی دچار درد و تراکم بافت سینه می شوند و به دلیل بالا بودن حساسیت در این زمان، بهترین گزینه برای انجام ماموگرافی روزهای اولیه دوران قاعدگی است. زیرا بافت سینه در حساسیت کمتری به سر می برد. برای زنانی که وارد پروسه یائسگی شده اند زمان انجام ماموگرافی تاثیری در روند آن ندارد. با توجه به ممنوعیت استفاده از ضد تعریق ها و دیگر مواد بهداشتی بهتر است، پیش از انجام ماموگرافی برای راحتی بیمار و تکنیسین دستگاه، ماموگرافی در ساعات آغازین روز انجام شود.

تفسیر جواب ماموگرافی چگونه است؟

نتیجه ی ماموگرافی توسط رادیولوژیست به پزشک گزارش داده می شود و در اکثر مواقع عارضه ی غیر عادی ای وجود ندارد و بالای هشتاد درصد از نتایج آن نشان می دهد. که وضعیت سینه ی افراد طبیعی است. در موارد معدودی که توده ای غیر عادی در تصویربرداری رویت می شود. پزشک ابتدا درصدد تشخیص علت آن بر می آید و این به آن معنا نیست که فرد مبتلا به سرطان سینه است. در مواقعی که عارضه ی غیرطبیعی، مشکوک باشد. پزشک لزوم نمونه برداری از بافت سینه را تجویز می کند و از میان افرادی که تحت نمونه برداری قرار می گیرند، تعداد معدودی مبتلا به سرطان سینه هستند. پس با گزارش اولیه نتیجه ی تصویربرداری نمی توان با اطمینان گفت که فرد مبتلا به سرطان سینه می باشد.

هزینه ماموگرافی چقدر است؟

هزینه ماموگرافی به کلینیک و مراکز تصویر برداری بستگی دارد. دستگاه های لازم برای تصویر برداری مانند دستگاه ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی و… تنوع زیادی دارند و نمونه های جدید آن با پیشرفت علم دارای دقت و کیفیت بالاتری هستند. که با ایجاد راحتی بیشتر برای بیمار تصویر دقیق تری را در اختیار پزشک می گذارد.

نتیجه گیری

ماموگرافی تصویر برداری از بافت سینه برای تشخیص توده های غیرعادی است. که در تشخیص به موقع سرطان بسیار کمک کننده و مفید است. رعایت نکات لازم پیش از انجام ماموگرافی به کاهش درد آن و ایجاد نتیجه ای دقیق تر برای تشخیص پزشک کمک می کند. برای انجام ماموگرافی می توانید به مرکز تصویربرداری نما طب مراجعه نمایید.

راه های دسترسی به مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

شماره تلفن: 77508771-77501297

آدرس: ایران، تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

صفحه اینستاگرام:https://www.instagram.com/nama__teb/

پاسخ

19 + 10 =

Call Now Button