سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی یک تکنولوژی امن است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا جنین را ارزیابی می کند. به بیشتر خانمها در ۳ ماهه اول بارداری سونوگرافی پیشنهاد می شود . اما شایع ترین غربالگری در اواسط بارداری بین هفته های ۱۶ تا ۲۰ انجام می شود . اگر در طول بارداری از شما می خواهند تا سونوگرافی انجام دهید، احتمالا می خواهند اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند .

مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب یکی از مراکزی می باشد که سونوگرافی را همراه با بهترین دستگاه ها و متدهای پیشرفته انجام می دهد و می تواند گزارشی دقیق از سونوگرافی برای پزشک مربوطه ارائه دهد . همچنین سونوگرافی مرکز تصویربرداری یکی از مراکزی می باشد که در تهران زبانزد همه می باشد . همچنین می توانید برای تعیین وقت بخش سونوگرافی با شماره تلفن های ۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹ تماس حاصل فرمائید .

نحوه انجام سونوگرافی

متخصص سونوگرافی گام به گام حرکت می کند . او با مالیدن یک ژل بدون خطر کار را شروع می کند . این ژل کمک می کند تا از نوزاد داخل رحم تصاویر واضحتری گرفته شود. سونوگرافی بدون درد بوده و کاملا بی خطر است .

سونوگرافی حاملگی

اندازه گیری های اساسی وجود دارند که همه آنها را از سر ، شکم و استخوانهای جنین یادداشت می کنیم . این اندازه گیری ها برآورد خوبی را به ما می دهد تا از چگونگی وزن جنین و میزان شکل گیری او در طول بارداری آگاهی پیدا کنیم . سپس جزئیات بیشتر آناتومی به شما نمایش داده می شود . به طور مثال در این تصاویر می توانید چهار انگشت کوچک جنین را در اولین دست ببینید.

چهار نقطه در مغز وجود دارد که ما به آنها نگاه می کنیم . ما به صورت جنین نگاه می کنیم به دنبال مشکلاتی مثل شکاف لبها هستیم. به سمت قفسه سینه حرکت می کنیم و به دنبال نقایص قلبی می گردیم. چهار نقطه متفاوت در قلب وجود دارد که نگاه می کنیم و ششها را چک می کنیم از سر تا پا را گام به گام بررسی می کنیم. پزشک متخصص نظر نهایی خود را روی عکسها می دهد.

تعیین جنسیت با سونوگرافی

بیشتر خانم ها دوست دارند بدانند جنسیت نوزاد چیست اما همه نه . زمانی که به محدوده تناسلی می رسیم ، اگر نوزاد در موقعیت درستی باشد می توان جنسیت را تشخیص داد . ما دختر را پسر بودن جنین را به خوبی تشخیص می دهیم . در ۹۰ درصد موارد پزشک جنسیت نوزاد را به درستی تشخیص می دهد. تنها ۳ درصد احتما اشتباه وجود دارد . بعضی از دکترها قبل از ارائه ارزیابی نهایی اطلاعات مختصری به مادر می دهند. مثلا اطلاعاتی نظیر اینکه جفت جنین خوب به نظر می رسد و مایع دور جنین و هرچیزی که مربوط به جنین می باشد در وضعیت خوبی قرار دارد . ممکن است تا زمانی که مسئله نگران کننده ای در دوران باردارای وجود نداشته  انجام سونوگرافی ضروری نباشد . افرادی که دچار فشار خون مزمن هستند یا مشکل دیابت دارند ، برای جلوگیری از بروز مشکلات خاص ممکن است چندین بار معاینه شوند.

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی های سه یا چهار بعدی از نظر تصویری پیشرفته تر هستند . این نوع از این روش تصویربرداری پرطرفدار هستند اما برای بارداری های بی خطر استفاده از آنها ضرورتی وجود ندارد. اگر می خواهید سونوگرافی چهاربعدی انجام دهید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. در مرکز سونوگرافی نماطب این نوع سونوگرافی ها انجام می شود . تصاویر زیبایی در این سونوگرافی قابل مشاهده می باشد. اگر همه چیز خوب باشد شما با خاطری آسوده همراه با عکسهایی سرگرم کننده از نوزادتان به منزل برمی گردید و آلبومی از تصاویر زیبا خواهید داشت .

تشخیص جفت اکرتا با سونوگرافی


یکی از روش های تشخیص جفت اکرتا ، انجام سونوگرافی می باشد . این جفت در بین افراد به چسبندگی جفت شناخته شده می باشد . برای بررسی این اختلال از سونوگرافی کالر داپلر استفاده می شود . جفت اکرتا یا چسبندگی جفت به بافت میومتر رحم که بیشتر در مادرانی به وجد می آید که زایمان های سزارین متعددی داشته باشند. به همین جهت به مادرانی که سزارین های متعددی دارند انجام سونوگرافی کالر داپلر ضروری می باشد . اگر جفت اکرتا دچار چسبندگی شدید باشد باید در بیمارستان مجهز زایمان داشته باشد حتی جراح زنانی که این جراحی را انجام می دهد باید آمادگی داشته باشد تا در صورتی که چسبندگی شدید باشد باید رحم خارج شود. به همین دلیل نقش سونوگرافی و رادیولوژی در تشخیص جفت اکرتا و جان نجات مادر بسیار مهم و ضروری است.


سونوگرافی کلیه


برای سونوگرافی کلیه بیمار بر روی تخت دراز کشیده و پزشک ژل مخصوصی را بر روی شکم و بر روی خط مشخصی روی پوست بیمار قرار می دهد. سپس توسط پروپ سونوگرافی که روی اندام بیمار قرار می دهد ، انواع جاهای بدن می تواند این دستگاه توسط سیمی به قست مرکزی سونوگرافی وصل است و بازتابش این امواج به وسیله کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود. در حین سونوگرافی بیمار لرزش خفیفی را در پوست خود و در محلی که پروپ روی پوست قرار گرفته احساس می کند . پزشک دستگاه را حرکت داده تا قسمتهای مختلف کلیه را از زوایای فوقانی ، تحتانی ، داخلی و خارجی بررسی کند. این تصاویر بر روی مانیتور در همان زمان قابل دیدن هستند .


سونوگرافی کبد

یکی از شایع ترین بیماری ها در بین افراد در دنیا بخصوص در کشور وجود دارد کبد چرب می باشد . این بیماری مانند دیابت خاموش می باشد و روز به روز بر تعداد آن افزوده می شود. برای تشخیص این بیماری از انواع روش های تصویر برداری استفاده می شود . اما تمرکز پزشکان برای تشخیص بیشتر بر روش های سونوگرافی ، سی تی و ام آر آی می باشد . بسیاری از بیماران سوال می کنند چطور می توان به تشخیص این بیماری رسید. در واقع ارگانهای بدن به گونه ای آفریده شده اند که خود بدن می تواند در تشخیص بیماری ها کمک کند.
برای شناخت بیماری کبد چرب باید دانست دو نوع چربی در خون وجود دارد : کلسترول ، تری گلیسیرین در زمانی که تری گلیسیرین در سیتوپلاسم سلول های کبدی تجمع پیدا می کنند ، باعث ایجاد این بیماری می شود . بسته به میزان و شدت این تجمع درجات مختلفی برای کبد چرب ایجاد می شود . تقسیم بندی استانداری که از این بیماری شده است دارای دو دسته می باشد :
۱٫ کبد چرب ناشی از مصرف کبد چرب
این نوع بیماری در کشور ما کمتر شیوع دارد .
۲٫ کبد چرب غیر الکلی
در راس این نوع بیماری ، افراد مبتلا به دیابت مقاوم به انسولین وجود دارد . سندرم های متبولیک ( به هردلیل که بدن در سوخت و ساز دچار اختلال شود باعث رسوب چربی تری گلیسیرین می شود) . مصرف بیش از حد برخی داروها از دیگر علل این نوع بیماری می باشد . از دیگر علل رسوب چربی می توان به انواع هپاتیت مانند نوع A،B،C اشاره کرد. تغذیه نامناسب و نوع رژیم غذایی می تواند یکی از عوامل رسوب چربی در بدن شود. ژنتیک بندرت در این نوع بیماری نقش دارد .
بیماری های کبد مستثنی از بیماری های مربوط به دیگر قسمتهای بدن نیست . روشهای تشخیص بیماری باید دارای خصوصیاتی به شرح ذیل باشد :
۱٫ مقرون به صرفه باشد .
۲٫ در دسترس باشد .
۳٫ سریع باشد.
۴٫ کمترین میزان ضرر را برای بیمار به همراه داشته باشد .
به همین جهت در بین روش های تصویربرداری ، سونوگرافی بهترین روش برای تشخیص بیماری ها می باشد .
دیگر روش های تشخیصی فایبر اسکن می باشد که پزشکان متخصص گوارش اخیرا از آن استفاده می کنند. که نوعی از سونوگرافی می باشد که با امواج مافوق صوت کار می کند . این امواج از طریق ابزار مخصوصی به داخل کبد ارسال می شود و با توجه به میزان سفتی و سختی کبد ، شدت ضایعات در این عضو بررسی می شود.


شیوع کبد چرب

به طور کلی میزان شیوع کبد چرب در کشور ما ۱۵ درصد می باشد . البته شیوع این بیماری با توجه به عامل ایجاد آن متفاوت می باشد مثلا در صورتی که با عامل مصرف الکل باشد این آمار به ۴۵ درصد می رسد. در صورتی که عامل چاقی با افزایش چربی خون باشد این میزان شیوع به ۷۵ رصد می رسد . بیشترین عاملی که آمار این بیماری را افزایش می دهد چاقی با مصرف الکل می باشد که ایم میزان عددی در حدد ۹۵ درصد می باشد .

سایر روش های تشخیص کبد چرب

از روش های تشخیصی پایه برای این بیماری بیوپسی ( نمونه برداری ) و پاتولوژی می باشد که دقیق ترین روش می باشد که میزان و شدت را بررسی کند .
اگر میزان چربی رسوب شده در کبد کمتر از ۳۰ درصد وزن کلی کبد باشد باز هم ممکن است در تشخیص درست صورت نگیرد و اشتباه کند. بعد از بیوپسی ، روش ام آر آی استفاده می شود که دقیق است ( میزان دقت ۱۰۰ درصد ). بعد از ا م آر آی سونوگرافی می باشد ( میزان دقیق بودن ۷۰ درصد ) . سی تی اسکن نسبت به سایر روش های تشخیصی از دقت کمتری برخوردار می باشد. روند پیشرفت بیماری کبد چرب کند است . گاهی تا مدتها این بیماری به طول می انجامد . خود این بیماری به تنهایی نمی تواند نگران کننده باشد . برای شناخت این بیماری باید به علائم آن توجه داشت . یکی از علائم این بیماری التهاب و تورم کبد است . در صورت ادامه پیدا کردن این التهاب سلول های کبد از بین رفته و در نهایت منجر به فیبروز کبد می شود . در صورتی که ااقدامی جهت درمان انجام نشود منجر به سیروز و نارسایی کبد می شود که در این صورت تنها راه درمان پیوند کبد می باشد . اما در صورتی که به موقع تشخیص داده شود ، قابل برگشت می باشد و می توان امیدوار بود که بیماری قابل درمان است .


سن شیوع کبد چرب

ابتلا به این بیماری مربوط به سن خاصی نیست . زیرا افزایش چربی خون ممکن است در کودکی نیز در اثر تغذیه نادرست افزایش یافته و منجر به رسوب چربی در کبد شود.
نتیجه
باید گفت برخی از بیماری ها مانند کبد چرب دارای علائم خاصی نیست که فرد با مشاهده آن فورا برای تشخیص و درمان افدام کنند . بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد بیمارانی که مراجعه می کنند نمی دانند که مبتلا به کبد چرب هستند . این بیماران برای تشخیص بیماری دیگر مراجعه می کنند که در فرآیند تشخیص پزشک متوجه چرب بودن کبد می شود . همچنین در سایر موارد مانند سنگ کلیه ، انسداد مجار ادراری و نارسایی کلیه تشخیص به صورت اتفاقی صورت می گیرد .
افراد بالای سن ۴۰ سال که خطر بیماری دارند نسبت به بیماری ها حساس باشند . برای این افراد توصیه می شود به صورت دوره ای چکاپ انجام شود.
 

برخی از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

MRI

سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی

سی تی اسکن اسپیرال

سونوگرافی کالر داپلر

راه های ارتباطی

بخش ام آر آی و رادیولوژی

۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۲۹۷۸۳-۷۷۶۰۲۴۹۴-۷۷۶۰۰۴۰۵

بخش سی تی اسکن / سونوگرافی و سنجش تراکم استخوان

۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹

تلگرام : ۰۹۳۹۶۵۵۱۵۹۵

جواب دهی : ۷۷۶۳۲۳۶۸

info@namateb.com

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

پاسخ

پنج × دو =