سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان یا اولتراسوند جهت مشاهده ارگان های درونی بدن استفاده می شود . این روش تصویربرداری مشابه به یک رادار و یا سونار عمل می کند .

سونوگرافی پستان به منظور تشخیص بیماری های سینه انجام می شود و باید گزارشات دقیقی از این سونوگرافی ارائه شود . مرکز پزشکی تصویربرداری نما طب یکی از مراکزی می باشد که در شرق تهران فعالیت دارد و هر روزه به طرفداران این مرکز افزوده می شود به دلیل این که این مرکز با کادر مجرب و دستگاه های پیشرفته ای که دارد می تواند سونوگرافی پستان را به بهترین شکل انجام دهد .  کسانی که تمایل دارند سونوگرافی را انجام دهند می توانند با شماره هایی که داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمایند.

در طی سونوگرافی پزشک یا تکنسین نخست ناحیه ای که از پوست بیمار که قرار است تحت سونوگرافی قرار گیرد را با ماده ای لوبریکانت می پوشاند تا اصطکاک کم شود . و بعد مبدل اولتراسوند را روی بدن قرار می دهد که چیزی مشابه میکروفون می باشد و آن را روی پوست بدن عقب و جلو می کند . مبدل امواج صوتی را بدن انتقال می دهد و بعد پژواک امواج را جذب می کند . پژواک به ایجاد تصویری از ارگان ها و بافت های درونی بدن کمک می کند . به وسیله کامپیوتر این پژواک ها به تصاویری تبدیل می شود که روی مانیتور مشاهده می شود . به وسیله سونوگرافی پستان می توان این موضوع را متوجه شد که آیا توده پستانی حاوی کیست های مایع یا توده های جامدی مانند سرطان می باشد یا خیر . سونوگرافی پستان نیازی به هیچگونه آمادگی ندارد .

در زمان سونوگرافی سینه یا پستان چه اتفاقی می افتد

بیمار روی میز و یا تخت دراز می کشد . تکنسین ژل شفافی را روی پوست فرد می مالد تا به این اساس سنسور اولتراسوند آسان تر بتواند حرکت داده شود . و بعد سنسور روی پوست قرار می گیرد . تصویری از پستان روی اسکرین ویدئویی ظاهر می شود . تکنسین و یا پزشک سنسور را روی ناحیه که نیاز به معاینات پزشکی دارد به عقب و جلو حرکت می دهد . به همین ترتیب پزشک می تواند بافت های درونی را از زاویه های گوناگون مشاهده کند . بعضی مواقع اطلاعات به دست آمده از سونوگرافی باعث می شود کیست تخلیه شود و یا بیوپسی توده پستانی انجام شود . در طی این اتفاق پوست با الکل و یا دیگر ترکیبات ضد عفونی کننده تمیز می شود . امکان دارد پزشک کمی بی حسی موضعی همچنین تزریق کند . ولی اگر داروی بی حس کننده تزریق نشود امکان دارد فرد کمی درد را احساس کند .

در مرحله بعدی به آرامی پزشک توده پستانی را به شکل نیشگون ثابت حفظ می کند و بعد سوزنی نازک را داخل توده پستانی می کند . سوزن به سرنگی اتصال یافته است . نونه به درون سرنگ وارد می شود . برای این که بتوان نمونه خوبی را دریافت کرد امکان دارد پزشک سوزن را به تعداد دفعات به درون توده پستان حرکت دهد .

سونوگرافی پستان هیچ گونه خطری را برای فرد به وجود نمی آورد اگر سونوگرافی با بیوپسی همراه باشد امکان دارد اندکی کبودی در نواحی نمونه برداری رخ دهد . و نیز احتمال دارد اندکی کوفتگی همچنین پس از آن به وجود آید .

سونوگرافی-پستان

سونوگرافی-پستان

بعضی از مواقع نتیجه بدون هیچ گونه فاصله زمانی ارائه می شود اگرچه یک تکنسین سونوگرافی را انجام داده  باشد امکان دارد فرد مدت زمانی به طول انجامد تا نتیجه ارائه شود و می بایستی صبر کرد تا متخصص رادیولوژی نتیجه را درایفت کند .

چه مدت طول می کشد تا نتایج سونوگرافی پستان مشخص شود

بعضی مواقع نتیجه به سرعت و بدون هیچگونه فاصله زمانی به بیمار گزارش داده می شود . اگر یک تکنسین سونوگرافی را انجام داده باشد امکان دارد بسیار سریع نتیجه را دریافت نکند و می بایست منتظر بود تا متخصص رادیولوژی نتیجه را گزارش دهد . اگرچه بیوپسی همچنین انجام شود باید در چندین روز آینده در جریان نتیجه قرار می گیرد . اگر نمونه دریافت شده نتیجه مبنی بر سرطان را نداشته باشد اما معینات پستان به وسیله سونوگرافی ازسوال همچنان سوال مشکوکی می باشد امکان دارد پزشک تست های بیشتری را همراه با نمونه برداری با سوزن بزرگ تر و یا نمونه برداری به وسیله جراحی به بیمار توصیه کند .

برخی از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

MRI

سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی

سی تی اسکن اسپیرال

سونوگرافی کالر داپلر

راه های ارتباطی

بخش ام آر آی و رادیولوژی

۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۲۹۷۸۳-۷۷۶۰۲۴۹۴-۷۷۶۰۰۴۰۵

بخش سی تی اسکن / سونوگرافی و سنجش تراکم استخوان

۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹

تلگرام : ۰۹۳۹۶۵۵۱۵۹۵

جواب دهی : ۷۷۶۳۲۳۶۸

info@namateb.com

صفحه اینستاگرام

پاسخ

8 − هشت =