سونوگرافی مغز

سونوگرافی مغز

این سونوگرافی از نوع تصویربرداری است که با امواج صوتی انجام می شود. سونوگرافی مغز در نوع سونوگرافی سر و ترنس مغناطیسی داپلر می باشد.

سونوگرافی سر

در این سونوگرافی امواج صوتی به سر فرستاده می شود و یک کامپیوتر تصاویر تولیدی را ثبت می کند. با استفاده از این سونوگرافی، داخل ساختار مغز و مایعی که در فضای عمقی مغز قرار دارد، توسط تصاویر سیاه و سفید نشان داده می شود. به این رویه Ventricles گفته می شود.

پزشکان بیشتر اوقات از جنین کوچکتر از ۶ ماه سونوگرافی می گیرند. در بزرگسالان و کودکان به دلیل رشد کامل استخوان ها، فاصله بین استخوان ها در مقابل امواج صوتی، مسدود می شود. اما نوزداران به دلیل اینکه توده های بدنشان هنوز نرم است و کاملا رشد نکرده ، فاصله بین استخوان ها در سونوگرافی سر دیده می شود.

مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب جز یکی از مراکزی است که توانسته با دستگاه های پیشرفته خود افرادی بسیاری را به خود جذب کند و طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است . کسانی که تمایل دارند این سونوگرافی را انجام دهند می توانند با شماره هایی که داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمایند.

علت سونوگرافی سر

در نوزدارانی که سنشان بیشتر از سه هفته باشد، این سونوگرافی توسط پزشک تجویز می شود و علت آن بررسی مشکلات مغزی مانند خونریزی مغز و آسیب به بافت اطراف ventricles، در نوزادان تازه متولد شده می باشد.

انجام این سونوگرافی می تواند برای تشخیص برخی مشکلات مغزی به پزشک کمک کند. از آن جمله می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • عفونت
  • تومور، کیست یا توده
  • وجود مایع بسیار زیاد در مغز یا ventricles

دلایل سونوگرافی مغز در نوزدان

  • سر بیش از حد طبیعی بزرگتر باشد.
  • برآمدگی در جای نرم سر دیده شود.
  • هر علائمی از مشکلات مغزی یا عصبی
سونوگرافی مغز

سونوگرافی مغز

سونوگرافی مغز در بزرگسالان

در بزرگسالان ممکن است برای انجام جراحی به دلیل وجود توده یا تومور در مغز ، از سونوگرافی استفاده شود. به این منظور از سونوگرافی ترانس کرانیال داپلر استفاه می شود. پزشک به منظور بررسی حرکت خون در مغز و شرایطی مانند تنگی و وازواسپارسم که روی جریان خون تاثیر می گذارد، این سونوگرافی را انجام می دهد. در این شرایط عروق خونی باریک می شوند و همین موضوع باعث ایجاد سکته مغزی در بزرگسالان می شود و در کودکان نیز باعث بیماری سلولی داسی شکل، خواهد شد.

ایمنی سونوگرافی مغز

در سونوگرافی مغزی، به علت اینکه از اشعه استفاده نمی شود، تاثیر منفی روی مغز نخواهد داشت. امواج صوتی مورد استفاده در این سونوگرافی هیچگونه مشکل و دردی را برای بیماری ایجاد نخواهد کرد.

مراحل انجام سونوگرافی در کودکان

تکنسین ابتدا پروپ و بالای سر نوزاد را آغشته به ژل شفاف میکند. امواج صوتی، از پروپ به سر نوزاد منتقل می شود. امواج صوتی توسط کامپیوتر به عکس تبدیل می شود. مدت زمان انجام این سونوگرافی ۱۴۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد.

در بزرگسالان اگر سونوگرافی برای جراحی مغز انجام شود، جراح از پروب فقط به منظور پیدا کردن توده یا تومور در مغز استفاده و بخش اسکلتی را حذف می کند.

از دیگر خدمات مرکز تصویر برداری پزشکی نماطب

سونوگرافی سرطان سینه

سونوگرافی کبد

سونوگرافی سرطان سینه

پاسخ

2 × 2 =

Call Now Button