سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی تمامی اعضای حیاتی جنین مانند قلب – مغز – کلیه –  معده را بررسی می کند تا نرمال بودن آن ها را تائید کند . در مجموع هر نوع ناهنجاری در بدن جنین به وسیله سونوگرافی آنومالی قابل تشخیص می باشد .

مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب یکی از مراکزی می باشد که سونوگرافی بارداری و سونوگرافی آنومالی  را به بهترین شکل و با به روز ترین دستگاه ها انجام می دهد و تمامی سونوگرافی های دوران بارداری را به وسیله بهترین کادر پزشکی انجام می دهد .این مرکز یکی از مجهزترین مراکزی است که در شرق تهران می باشد . همچنین کسانی که نیاز به آم آر آی – رادیولوژی – سونوگرافی -سنجش تراکم استخوان دارند می توانند با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمایند .

سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۳ حاملگی شروع می شود و تا هفته ۲۸ ادامه پیدا می کند . سونوگرافی آنومالی بین هفته های ۱۸ الی ۲۰ بارداری صورت می گیرد . سونوگرافی آنومالی یا اسکن سه ماهه دوم بارداری محل قرار گیری جنین – شکل و اندازه صورت و دست ها را رویت می کند و شما همواره می توانید جنین را روی مانیتور به خوبی مشاهده کنید .کاربردهای گوناگون سونوگرافی در مامایی موجب می شود تغییر زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و همچنین مراقبت های دوران حاملگی شود . بیشتر ناهنجاری هایی که موجب مشکل شکل بدن جنین می شوند می توان در جنینی که در رحم وجود دارد به وسیله سونوگرافی تشخیص داد . نقص های شایع عبارتند از بزرگ بودن سر جنین – تشکیل نشدن مغز جنین – شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع – ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی در جنین اشاره کرد . سونوگرفی آنومالی هنگامی انجام می شود که حداقل مثانه پر شده باشد و برخی از پرسنل از بیمار می خواهند که یک لیتر مایع را پیش از سونوگرافی مصرف کنند . برای بیشتر خانم های باردار این موضوعی بسیار دردناک می باشد و دیگران دردی را از مثانه پر تجربه نمی کنند .

در سونوگرافی آنومالی سونوگرافیست موارد ذیل را ارزیابی می کند .

  • تشخیص دادن حاملگی چند قلویی . برخی اوقات دو قلوها تا هفته ۲۰ حاملگی تحت هیچ شرایطی تشخیص داده نمی شوند .
  • ظاهر و فرم سر جنین و مشکلات مغزی که قابل رویت هستند مورد ارزیابی قرار می گیرد .
  • صورت جنین و لب شکری بودن جنین نیز بررسی می شود .

ستون فقرات جنین از جهت طول و عرض ارزیابی می شود تا پزشک اطمینان خاطر پیدا کند تمامی استخوان ها در یک ردیف قرار گرفته اند . پوست بدن  ستون فقرات را در پشت کمر پوشش می دهند . ارزیابی ستون فقرات جهت تشخیص ناهنجاری های نقوص مادرزادی لوله عصبی که حدودا رایج تر از موارد دیگر هستند  بسیار ضرورت دارند . وجود اندام های داخلی و در بر گرفتن آن ها به وسیله دیواره شکم ارزیابی می شود . و نیز جفت – بند ناف و مایع آمنیوتیک ارزیابی می شود .قلب کودک نیز ارزیابی می شود . دریچه ها می بایستی با هم یکسان باشند و با هر ضربان قلبی باز و بسته شوند.معده کودک ارزیابی می شود و این که جنین قسمتی از مایع آمنیوتیک که در نواحی خود قرار دارد را می بلعد که این مایع به شکل حباب سیاه رنگی در معده قابل تشخیص می باشد .

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

کلیه های جنین برای اینکه تشخیص داده شود سالم است یا خیر بررسی می شود که آیا گردش ادرار به شکل آزاد در مثانه جریان داشته باشد .دست ها و پاها قابلیت رویت را دارند و پزشک انگشت های دست و پا را می شمارد .جفت ، مایع آمنیوتیک و بند ناف بررسی می شود . جفت امکان دارد در دیوار جلویی رحم (قدامی ) یا دیواره پشتی رحم یا نزدیک با بالا یا پایین رحم باشد . اگرچه جفت در قسمت پایینی باشد احتیاج است که سونوگرافی دیگری در سه ماهه سوم بارداری برای بررسی وضعیت جفت و جنین صورت گیرد .
در طی سونوگرافی آنومالی متخصص اعضای بدن جنین را اندازه گیری می کند تا از نرمال و عادی بودن آن مطمئن شود. مواردی که در این اسکن اندازه گیری می شود در قسمت ذیل آمده است :

  • دور سر
  • دور شکم
  • استخوان ران

برخی از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

MRI

سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی

سی تی اسکن اسپیرال

سونوگرافی کالر داپلر

راه های ارتباطی

بخش ام آر آی و رادیولوژی

۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۲۹۷۸۳-۷۷۶۰۲۴۹۴-۷۷۶۰۰۴۰۵

بخش سی تی اسکن / سونوگرافی و سنجش تراکم استخوان

۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹

تلگرام : ۰۹۳۹۶۵۵۱۵۹۵

جواب دهی : ۷۷۶۳۲۳۶۸

info@namateb.com

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

پاسخ

20 + 9 =