سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان

تست سنجش تراکم استخوان، با استفاده از اشعه ایکس، میزان مواد معدنی استخوان که همان کلسیم می باشد، را می سنجد. این تست به اسکن قسمت های تحتانی ستون فقرات و یا یکی از ران ها می پردازد، و اطلاعات مربوط به استحکام و احتمال شکستگی استخوان را در اختیار پزشک قرار می دهد. مسلما هر چه میزان تراکم استخوان بیشتر باشد، احتمال آسیب و شکستگی نیز کمتر خواهد بود. انجام این تست برای تمامی افرادی که در معرض پوکی استخوان هستند، چه افراد جوان و چه مسن ترها توصیه می شود. پوکی استخوان یکی از شایع ترین دلایل شکستگی های استخوان می باشد. در این حالت، بافت استخوانی به مرور زمان نرم می شود و به همین خاطر، استخوان ها نسبت به آسیب و صدمه حساس شده و بیشتر در معرض شکستگی قرار می گیرند.

دلایل انجام تست سنجش تراکم استخوان

 • ضعیف تر شدن استخوان ها نسبت به حالت طبیعی
 • مشاهده علائمی از پوکی استخوان
 • افزایش سن
 • سابقه شکستگی استخوان ها بعد از حوادثی مانند تصادف و یا زمین خوردن

از جمله دلایلی هستند که پزشکان، انجام این تست را توصیه می کنند. علاوه بر این، سنجش تراکم استخوان، برای تمامی خانم های بالای ۶۵ سال، و هم چنین خانم های زیر ۶۵ سالی که بیشتر در آسیب و شکستگی استخوان هستند، لازم می باشد.

پوکی استخوان یکی از عمده ترین دلایل انجام تست سنجش تراکم استخوان می باشد. این وضعیت با افزایش تشدید می یابد. پوکی استخوان خود یکی از دلایل اصلی افزایش آسیب و شکستگی است، که البته با درمان های خاص و حتی رژیم غذایی مناسب، قابل پیشگیری می باشد.

در صورتی که شکستگی اتفاق نیفتد، ممکن است هیچ گونه علامتی از پوکی استخوان دیده نشود، به همین خاطر اغلب دیر تشخیص داده می شود. تست سنجش تراکم استخوان، میزان مواد معدنی استخوان را تعیین می کند، و نتایج با حالت طبیعی در یک فرد جوان سنجیده و مقایسه می شود.

خانم هایی که سیگار و یا الکل زیادی مصرف می کنند، متعاقبا شانس بیشتری در ابتلا به پوکی استخوان دارند. خانم هایی که هر یک از مشکلات زیر را دارند، بیشتر در معرض مشکلاتی هم چون پوکی استخوان خواهند بود:

 • بیماری های حاد کلیوی
 • یائسگی زودرس
 • اختلالات خوردن که منجر به کاهش وزن و لاغری می شود
 • سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان
 • شکستگی استخوان در یکی از قسمت های بدن
 • آرتریت روماتوئید
 • کوتاه بودن قد (که می تواند یکی از نشانه های شکستگی ستون فقرات باشد)
 • عدم تحرک بدنی

این تست نیاز به هیچ گونه آمادگی ندارد. نیازی به ناشتا بودن نیست و مصرف داروها مانند روال طبیعی ادامه می یابد. نیازی به در آوردن لباس نیست، با این حال بهتر است لباس هایتان زیپ و یا مواد فلزی نداشته باشد، زیرا این مواد با عکس های اشعه ایکس تداخل پیدا می کنند. در صورتی که فردی قبلا جراحی نخاعی را انجام داده باشد که از مواد فلزی استفاده شده، و یا جراحی ران انجام شده باشد، حتما باید به رادیولوژیست اطلاع دهد تا از اسکن آن نواحی خودداری شود.

تست سنحجش تراکم استخوان هیچ گونه دردی را به همراه ندارد و نیاز به مصرف دارو و یا تزریق نیست. در صورتی که مطب پزشک، تجهیزات کافی را داشته باشد، این کار در همان مطب انجام می شود. دو نوع سنجش وجود دارد:

سنجش تراکم استخوانی مرکزی و محیطی. در روش مرکزی، فرد بر روی تخت دراز می کشد و نواحی ران و یا نخاع، با اشعه ایکس اسکن می شوند. در روش محیطی، ساعد، مچدست، انگشتان و پاشنه پا، اسکن و میزان تراکم تستخوان ها سنجیده می شود. این تست، تنها در حدود چند دقیقه طول می کشد.

از آن جایی که در این تست، از اشعه ایکس استفاده می شود، برخی خطرات ناشی از اشعه و پرتو وجود دارد. اما خوش بختانه، اشعه بسیار کمی در این تست استفاده می شود. پزشکان بر این باورند که خطرات ناشی از تماس با اشعه بسیار بسیار کمتر از عوارض ناشی از پوکی استخوان و شکستگی ها و آسیب های بعد از آن می باشد. اما در صورتی که خانمی باردار باشد، و یا احتمال بارداری وجود داشته باشد، انجام این تست ممنوع می باشد.

جهت انجام تست، قد و وزن فرد اندازه گیری می شود، تا میزان تراکم استخوان نیز بر این اساس در نظر گرفته شود. نکته مهم در این تست این است که، ران ها و ستون فقرات باید در یک راستا قرار بگیرند، به همین خاطر، جعبه نرمی زیر زانوها قرار داده می شود تا بدن کامل دریک سطح قرار بگیرد.

بعد از انجام تست، پزشک به بررسی نتایج می پردازد، معمولا نتایج به صورت زیر تفسیر می شوند:

 • بین یک تا منفی یک: طبیعی
 • بین منفی یک تا منفی دو و نیم: تراکم استخوان پایین
 • منفی دو و نیم و یا کمتر: پوکی استخوان
 • منفی دو و نیم و یا کمتر، به همراه شکستگی استخوان: پوکی استخوان شدید

بسته به نتایج به دست آمده و دلیل انجام تست، اقدامات درمانی موثر و مرتبط آغاز خواهد شد.

پاسخ

12 + بیست =