انواع ام آر آی

برخی از کاربردهای MRI

  • ام آر آی مغز : در ارزیابی مغز و نخاع و چشم گوش و بسیاری از اعضای دیگری که در نواحی سر و گردن وجود دارد ، ام آر آی مغز کاربرد دارد . لازم به ذکر است که برای اولین بار از این روش در ارزیابی مغز  نخاع استفاده شده است و ام آر آی کمک چشمگیری به متخصصین جراحان مغز و اعصاب کرده است . از این روش در تشخیص پاره شدن و جابه جایی دیسک های بین مهره های ستون فقرات – صدمات و تومورهای نخاع – تومورهای مغز – خونریزی ها و مخصوصا سکته های مغزی استفاده شده می شود . در بعضی از اوقات برای اینکه بیماری تشخیص داده شود می بایستی دقت فراوانی در انجام این کار داشت. استفاده از ماده گادولینیوم برای تصویربرداری در روش ام آر آی توصیه می شود .

مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب یکی از مراکزی می باشد که ام آر آی را به بهترین شکل و با به روز ترین دستگاه ها انجام می دهد . تصویردستگاه MRI مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب که از نوع 1.5 تسلا ساخت کمپانی جنرال الکتریک آمریکا می باشد می تواند به خوبی بیماری ها را تشخیص دهد و تمامی جزئیات آن را به خوبی به پزشک مربوطه گزارش دهد . همچنین کسانی که نیاز به آم آر آی – رادیولوژی – سونوگرافی -سنجش تراکم استخوان دارند می توانند با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمایند .

در این نوع آم آر آی تصویرها به صورت کامل از هم تفکیک شده اند و در قسمت های گوناگون مغز گرفته می شود موقعیت بیمارانی که به سر دردهای حمله ای و یکباره – ضعف و دو بینی مبتلا هستند می توانند به وسیله ام آر آی مغز این مسئله را تشخیص دهند و بررسی کنند .

  • ام آر آی ستون مهره ها : اصولا برای اینکه بیرون زدگی یا ورم غیر طبیعی دیسک – تنگ شدن و ناراحتی کانال میانی ستون مهره ها را بررسی کنند از این نوع ام آر آی استفاده می کنند .

علاوه بر این ، این نوع تصویربرداری گزینه خوبی جهت ارزیابی موقعیت صدمات و مشکلات عود کننده ستون مهره ها می باشد مخصوصا در بیمارانی که عمل جراحی ستون مهره ها را انجام داده اند این نوع ام آر بسیار کاربردی می باشد .

  • ام آر آی استخوان و مفاصل : در این نوع تصویربرداری موقعیت و وضعیت همه استخوان ها و مفاصل حتی بافت های نرم مخصوصا قسمت هایی که به این بخش اتصال دارند مورد بررسی قرار می گیرند .

موقعیت تاندون ها – رباط ها – عضلات – غضروف ها و صدمات استخوان ها به وسیله این تصویربرداری امکان پذیر می باشد .

انواع ام آر آی

انواع ام آر آی

  • حفره شکم : اصولا هنگامی که استفاده از سی تی اسکن و سونوگرافی جوابگوی نیاز پزشک در جهت تشخیص بیماری نیستند، از ام آر آی حفره شکم جهت بررسی کامل اندام های داخلی حفره شکم استفاده می کنند . مهم ترین و اساسی ترین کاربرد ام آر آی حفره شکم ارزیابی موقعیت کبد – غدد کلیه و پانکراس می باشد .
  •  MRI   ويژه دستگاه گردش خون:MRI  ويژه دستگاه گردش خون و بررسي وضعيت قلب و رگ‌‌‌‌هاست. رگ‌‌‌‌هاي مرتبط با گردن (كاروتيد) و مغز نيز با اين نوع MRI بررسي مي‌‌‌‌شوند. براي بررسي وضعيت رگ‌‌‌‌هاي محوطه شكم، به ويژه رگ‌‌‌‌هاي مرتبط به كليه‌‌‌‌ها نيز از MRI استفاده مي‌‌‌‌كنند.

دستگاه MRI چگونه کار می کند ؟

امواج هایی که در ام آر آی استفاده می شوند از امواج رادیویی و مغناطیسی تشکیل شده اند که برای فرد هیچ ضرری به وجود نمی آورد . پروتون هایی که در هسته ی اتم های بدن انسان قرار دارند مانند کرده زمین در محور خود هستند ولی به همراه سرعت بسیار زیادی در حال چرخش می باشند و در نهایت یک میدان مغناطیسی در نواحی خود به وجود می آورند . دستگاه ام آر آی دارای یک میدان مغناطیسی بسیار قوی هستند . این میدان موجب می شود محور چرخش پروتون اتم ها در تمامی بخش های بافت بدن در ابتدای خط های میدان مغناطیسی دستگاه ام آر قرار گیرند و بعد امواج رادیویی ویژه و خاصی به سمت بدن بیمار تابانده می شود . این امواج که به صورت پالس ارسال می شوند موجب می شود تا محور چرخش پروتون ها به اندازه کمی تغییر کند . با تمام شدن پالس محور چرخش پروتون مجددا در خط های میدان های مغناطیسی قرار می گیرند این برگشت موجب می شود موج رادیویی جدیدی به وجود آید . و بعد این امواج رادیویی متشکل شده که از تک تک پروتون ها منتشر شده است توسط گیرنده های دستگاه ام آر آی دریافت می شود و به کامپیوتر ارسال می شود .

برخی از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

MRI

سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی

سی تی اسکن اسپیرال

سونوگرافی کالر داپلر

راه های ارتباطی

بخش ام آر آی و رادیولوژی

۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۲۹۷۸۳-۷۷۶۰۲۴۹۴-۷۷۶۰۰۴۰۵

بخش سی تی اسکن / سونوگرافی و سنجش تراکم استخوان

۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹

تلگرام : ۰۹۳۹۶۵۵۱۵۹۵

جواب دهی : ۷۷۶۳۲۳۶۸

info@namateb.com

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

پاسخ

19 − پانزده =

Call Now Button