ام آر آی کمر

ام آر آی کمر

آیا می دانید چه نوعی از تصویربرداری به منظور تشخیص دردهای کمر استفاده می شود؟در این مقاله قصد داریم انواع تصویر برداری برای تشخیص دردهای کمر را برایتان شرح دهیم.

ام-آر-آی-کمر

ام-آر-آی-کمر

گاهی اوقات پزشک برای فردی که مبتلا به کمردرد است یک نوع عکس تجویز کند. انواع عکس هایی که پزشک معمولا برای بیمار تجویز می کند به شرح زیر هستند:

    • ممکن است پزشک برای کمردرد شما یک عکس رادیولوژی معمولی یا عکس سیاه و سفید تجویز کند. در این نوع عکس از اشعه ایکس استفاده می شود که ساختارهای درونی در قسمت کمر قابل مشاهده است. در واقع با یک عکس رادیولوژی تنها استخوان ها قابل بررسی هستند و بافت نرم شامل عضلات، رباط ها، تاندون ها و حتی دیسک بین مهره ای قابل مشاهده نیستند.
    • عکس دیگری که ممکن است در بیمار مبتلا به کمردرد استفاده شود عکس سی تی اسکن است. در تصویر برداری سی تی اسکن هم از اشعه استفاده می شود ولی نوع اشعه آن نسبت به رادیولوژی تفاوت هایی دارد و کمک می کند تا با جزئیات بیشتری از ارگان های داخلی بدن تصویربرداری شود. معمولا در بیمارانی که سابقه ضربه دیدگی، شکستگی یا بدخیمی وجود دارد معمولا از سی تی اسکن استفاده می کنند.
    • نوع دیگری از تصویربرداری که در کمردرد بسیار شایع است ام آر آی (MRI) می باشد. در تصویربرداری ام آر آی اشعه استفاده نمی شود بلکه از امواج مغناطیسی استفاده می شود بنابراین خطر اشعه برای فرد وجود ندارد اما این نوع تصویربرداری هم محدودیت های خاص خودش را دارد. ام آر آی کمر معمولا طولانی تر است، نسبت به تصویربرداری های دیگر گران تر می باشدف ام آر آی معمولا در کسانی که ضربان ساز قلبی دارند قابل انجام نیست ولی مزیت ام آر آی کمر نسبت به سایر روش این است که به پزشک کمک می کند که بافت نرم یعنی عضلات، تاندون ها، رباط ها و به خصوص دیسک های بین مهر ای را به خوبی مشاهده کند. حتی ریشه های عصبی که از کمر خارج می شوند به خوبی قابل بررسی هستند و می توان تغییرات ناشی از آسیب های کمر را در آنها مشاهده کرد.

امروزه انجام ام آر آی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها حائز اهمیت می باشد. به این منظور می توانید جهت مشاوره با شماره های 77508771-77501297 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام مرکز نماطب مراجعه کنید.

 دیسک کمر چیست؟

وقتی قسمت بیرونی دیسک فاسد شده باشد قسمت درونی نیز دچار پارگی و برآمدگی خواهد شد این برآمدگی دیسک کمر نامیده می شود. در بسیاری از موارد برای دیسک کمر نیازی به مداخله برای درمان یا حتی درمان دارویی نیست. اگر درمان غیرجراحی تاثیری در بهبود دیسک کمر نداشته باشد بعد از شش هفته جراحی صورت می گیرد.

نتایج ام آر آی کمر در درمان به روش جراحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انواع مختلفی برای جراحی دیسک کمر وجود دارد که برخی از این روش ها عبارتند از

  • جراحی دیسک کمر به حالت باز: در این روش محتویات فتق عصب را تحت فشار قرار داده یا زمانی است که مهره برداشته شده باشد. مورد دیگر این عمل جراحی زمانی است که مهره دچار کشیدگی شده یا سرش بیرون زده باشد. در این روش یک بریدگی کوچک بالای مرکز کمر یا سمت چپ آن ایجاده می شود. دقیقا جایی که محل دیسک کمر است و وقتی دیسک کمر برداشته شد و فشار از روی اعصاب آن کمتر شد کمر دوباره بسته و دوخته می شود.
  • جراحی اندوسکوپی: در این روش بخش کوچکی از عمل باز می شود و نیازی به برش ماهیچه و بافت بدن نیست. از این شکاف اندوسکوپ عبور داده می شود.

سایر خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب عبارتند از:

رادیولوژی

سی تی اسکن

سنجش تراکم استخوان

سونوگرافی بارداری

سی تی اسکن ریه

پاسخ

پنج + 5 =

Call Now Button