ام آر آی زانو

ام آر آی زانو

ام آر آی چیست؟

ام آر آی (MRI) تکنولوژی است که در طی سال های اخیر برای کمک به پزشکان بسیار کارآمد بوده است. با استفاده از این روش از داخل بدن تصاویر مناسبی به دست می آید  و پزشک با مشاهده آن تصاویر می تواند به راحتی متوجه بیماری ها و مشکلات داخلی بدن شود.

ام آر آی زانو

ام آر آی زانو

ام آر آی برای بیمار بدون ضرر می باشد فقط  در هنگام انجام ام آر آی بیمار نباید فلزاتی از قبیل نیکل و استیل به همراه داشته باشد. همچنین توجه به این نکته لازم است که بیمارانی که باطری قلبی دارند نباید وارد اتاق ام آر آی شوند.

قبل از انجام ام آر آی حتما در مورد هرگونه بیماری، جراحی های اخیر، بارداری یا آلرژی به پزشک خود بگویید. همچنین قبل از انجام ام آر آی حتما دستورالعمل های مربوطه را مطالعه کنید و لباس های راحت بپوشید.

ام آر آی زانو

ام آر آی زانو از یک میدان مغناطیسی قوی، امواج رادیویی و یک رایانه برای تولید عکس های دقیق از ساختارهای داخل مفصل زانو استفاده می کند. ام آر آی معمولا برای کمک به تشخیص، ارزیابی درد، ضعف، تورم و یا خونریزی در داخل و اطراف مفصل زانو استفاده می شود. ام آر آی زانو از تشعشع یونیزه استفاده نمی کند و می تواند به اینکه آیا شما به جراحی نیاز دارید یا خیر کمک کند.

 ام آر آی زانو تصاویری از ساختارهای داخل مفصل زانو از جمله استخوان ها، غضروف ها، تاندون ها، رباط ها، عضلات و رگ های خونی را از زوایای مختلف فراهم می کند.

تصاویر دقیق MRI به پزشکان اجازه می دهد تا قسمت های مختلف بدن را بررسی کرده  و وجود  برخی بیماری ها را تعیین کنند. سپس این تصاویر را می توان بر روی یک مانیتور کامپیوتر مشاهده و بررسی کرده و به صورت الکترونیکی  برای پزشک ارسال و یا  چاپ کرد. پزشک پس از مشاهده این تصاویر به بسیاری از مشکلات و بیماری های داخلی پی می برد.

امروزه انجام ام آر آی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها حائز اهمیت می باشد. به این منظور می توانید جهت مشاوره با شماره های ۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۰۱۲۹۷ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام مرکز نماطب مراجعه کنید.

چه زمانی نیاز به ام آر آی زانو است؟

ام آر آی زانو معمولا برای تشخیص یا ارزیابی موارد زیر انجام می شود:

۱-  درد زانو، ضعف، تورم یا خونریزی در بافت های داخل و اطراف مفصل زانو

۲- مشاهده  غضروف آسیب دیده، منیسک، رباط یا تاندون

۳- آسیب های زانو مرتبط با ورزش مانند آسیب در رباط ها، غضروف ها یا تاندون های پاره شده

۴- شکستگی های استخوانی که ممکن است در سایر آزمایش های تصویربرداری مشاهده نشوند

۵- آرتریت زانو

۶- وجود مایع در مفصل زانو

۷- عفونت ها مانند استئومیلیت

۸- تومورهای موجود در استخوان ها و مفاصل

۹- وجود یک احساس ناخوشایند در مفصل زانو

۱۰- کاهش یافتن حرکات مفصل زانو

۱۱-  آسیب زانو یا درد زانو

۱۲- عوارض مربوط به دستگاه های جراحی ایمپلنت

۱۳- درد یا ضایعه بعد از جراحی زانو

پزشک شما همچنین می تواند یک MRI را برای تعیین اینکه آیا آرتروسکوپی زانو یا یک روش جراحی دیگر مورد نیاز است یا خیر برای شما تجویز کند. همچنین گاهی برای  پیشگیری از پیشرفت بیماری  پس از عمل جراحی زانو، ام آر آی نیاز است.

سایر خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب عبارتند از:

رادیولوژی

سی تی اسکن

سنجش تراکم استخوان

سونوگرافی بارداری

سی تی اسکن ریه

2 thoughts on “ام آر آی زانو

 1. مهدی - آذر ۲۷, ۱۳۹۷ در ۵:۱۰ ب.ظ

  سلام. ببخشید ام آر آی زانو رو با تزریق انجام می دین؟ هزینش چقدره؟

  پاسخ
  • namateb - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۲:۱۷ ب.ظ

   سلام بله انجام می دهیم. هزینه انجام با بیمه های مختلف متفاوت می باشد.

   پاسخ

پاسخ

دوازده + 7 =