آیا اشعه ایکس خطرناک است؟

آیا اشعه ایکس خطرناک است؟

طبیعی است که در رادیولوژی و خدماتی مانند سونوگرافی ها و سی تی اسکن به دلیل اینکه از اشعه ایکس استفاده می شود این نگرانی وجود دارد که آیا این اشعه ها زیان آور هستند؟ همواره رسیدن به اهداف پزشکی ما را وادار می کند تا خطرات احتمالی آن را بپذیریم. همه مراکز رادیولوژی یک سری وظایفی دارند که این وظایف شامل رعایت استانداردهای جهانی است. یکی از استانداردهای جهانی در رادیوگرافی قانونی به نام آلارا وجود دارد، به این معنا که تا آن جایی که ممکن است میزان اشعه مورد استفاده در تصویربرداری به حداقل برسد.

سونوگرافی یک دستگاه تشخیصی می باشد و هر پزشکی حق این را دارد که از هر وسیله کمک تشخیصی برای کمک به بیمار خود استفاده کند. به این منظور می توانید جهت مشاوره با شماره های 77508771-77501297 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام مرکز نماطب مرکز ام آر آی در تهران مراجعه کنید.

چگونه می توان خطرات اشعه ایکس را کمتر کرد؟

در بخش های رادیولوژی کارکنان و بیماران ممکن است در برابر این اشعه قرار بگیرند. میزان اشعه ای که معمولا به کارکنان این بخش در طول کار تابیده می شود ماهانه به وسیله سازمان اتمی ثبت می شود اما در مورد بیماران این مراکز مکلف هستند طبق استانداردها، اتاقی که در آن دستگاه تولید اشعه قرار دارد، به وسیله قطعات سربی کاملا حفاظت شود. بنابراین اقرادی که بیرون این اتاق قرار می گیرند باید خیالشان راحت باشد هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند و اشعه ای از این اتاق بیرون نمی آید. بیماری که وارد اتاق می شود و قرار است از او رادیوگرافی صورت گیرد و اگر به طور مثال قرار باشد از ناحیه سر و سینوس رادیوگرافی صورت گیرد حتی الامکان باید وسیله محافظ های سربی نواحی حساس و تناسلی و لگن پوشیده شود.

خطر اشعه ایکس برای جنین

خانم هایی که در سنین باروری به مراکز رادیولوژی مراجعه می کنند حتی اگر به بارداری خود مشکوک هستند موضوع را حتما باید به مسئول بخش یادآوری کنند و با احتیاط بیشتری نسیت به این افراد کار انجام شود. بیشترین خطرات وارده به این افراد بین روزهای بیست و یکم بعد از اولین روز عادت ماهانه تا پایان سه ماهگی می باشد چرا که این زمان ارگان های جنین در حال شکل گیری است و اشعه ایکس می تواند بر ارگان های جنین تاثیر بگذارد و ایجاد مشکلاتی را ایجاد کند.

آیا اشعه ایکس خطرناک است؟

آیا اشعه ایکس خطرناک است؟

آیا رادیولوژی برای کودکان ضرر دارد؟

گروه های دیگری مانند کودکان و نوزادان و افراد بسیار مسن حساسیت بیشتری به اشعه دارند و باید مراقبت های بیشتری در مورد این افراد به کار گرفته شود. برخی از ارگان های بدن مانند قرنیه چشم، تیروئید و تخمدان ها در خانم ها و بیضه ها در آقایان حساسیت بیشتری به اشعه دارند حتما باید احتیاط های لازم به کار گرفته شود.

نتیجه گیری

بیمارانی که مراکز رادیولوژی مراجعه می کنند بدانند به خصوص در کشور ما استاندارد بسیار بالایی در حفاظت اتاقی که در آن دستگاه تولید اشعه رادیوگرافی است، صورت می گیرد و استانداردها کاملا با استانداردهای جهانی همخوانی دارد و پزشکان و متخصصینی که بیماران را برای رادیوگرافی اعزام می کنند حتما ضرورت باید انجام رادیوگرافی را بر اساس آموخته های علمی خود بسنجند تا نگرانی در مورد بیماران وجود نداشته باشد و صدمه ای به آنها وارد نشود.

پاسخ

یک × پنج =

Call Now Button