آرتروگرافی

آرتروگرافی

آرتروگرافی راهی می باشد  که بتوان به وسیله آن ساختمان های داخلی مفاصل بدن را که توسط تزریق مواد کنتراست زا در مفصل کنتراست غیر طبیعی به وجود آورده و بعد تحت پوزیسیون های مختلف با هم از آن رادیوگرافی به عمل می آورند ، مشاهده و رویت کرد .

آرتروگرافی اندام فوقانی

آرتروگرافی اندام فوقانی عبارتند از مچ دست آرنج و شانه می باشد .

 • آرتروگرافی مچ دست : مشاهده ساختمان درونی مچ دست به وسیله تزریق کردن مواد کنتراست زای غیر یونی به درون کپسول مفصلی را آرتروگرافی مچ دست می گویند .
 • آرتروگرافی آرنج : مشاهده رادیولوژیک محیط درون آرنج که با تزریق مواد حاجب محلول در آبی که روغنی نمی باشد آرتروگرافی آرنج گفته می شود . این روش در برابر مفصل های دیگر به صورت کمتری متداول می باشد .

آرتروگرافی نیارمند دقت بسیاری است یعنی کادر و دستگاهی که آرتروگرافی را انجام می دهد بسیار باید با تبحر و با دقت باشد . مرکز تصویربرداری پزشکی نما طب یک سونوگرافی خوب در شرق تهران می باشد که با کادر مجرب و دستگاه های مجهزی که در هر بخش دارد توانسته است طرفداران بسیاری را از آن خود کند .

روش های تزریق ماده حاجب به سه طریق انجام می شود

 • آرتروگرافی شانه
  اگر مفصل شانه به شکل پرتوشناختی به وسیله تزریق مواد حاجب محلول در آب غیر یونی مشاهده شود به آن آرتروگرافی شانه می گویند .

چگونه این تست انجام می شود

تصویربرداری مبتدی عبارتند از AP با چرخیدن به درون و بیرون بازو و فرم و ظاهر آگزیال که در این حال اگر کلسیفیکاسیون و وسایل سفت نباشد مشاهده می شود . بیمار روی تخت دراز می کشد و عضلات را سفت می کند بازوی مورد هدف را با ابداکسیون طوری قرار می دهد که از بدن فاصله داشته باشد و تا آنجایی که امکان دارد به بیرون می چرخاند .

ضد عفونی کردن مفصل شانه

سوزنی که جهت تزریق استفاده می شود بسیار نازک و ظریف می باشد و برشی کوتاه دارد که سطح آن را با Noracaine آغشته می شود تا قسمتی که می خواهد تزریق در آن انجام شود بی حس شود و هیچگونه دردی را بیمار احساس نکند .معمولا به اندازه ۶-۸ میلی لیتر که این میزان بستگی به حجم و ظرفیت دارد ماده کنتراست زا تزریق می شود و اگرچه کنتراست به شکل دابل باشد ۳-۵ میلی لیتر همراه با ۱۵ سانتی متر مکعب هوا در ناحیه مورد نظر تزریق می شود . تمامی این پروسه ها به همراه دستگاه سی تی اسکن کولتی اسلایس و یا رادیوگرافی صورت می گیرد و در نهایت دستگاه MRI ارزیابی می شود .

آرتروگرافی

آرتروگرافی

آرتروگرافی اندام تحتانی

آرتروگرافی اندام تحتانی عبارتند از مچ پا – زانو – مفصل هیپ

 • آرتروگرافی مچ پا : اگرچه مفصل مچ پا با تزریق مواد کنتراست زا به صورت رادیولوژیکی مشاهده شود به آن آرتروگرافی مچ پا می گویند که در قسمت آرتروگرافی اندام فوقانی ذکر شد که صورت می گیرد .
 • آرتروگرافی زانو : مشاهده به صورت پرتوشناختی مفصل زانو را با تزریق مواد حاجب را آرتروگرافی زانو می گویند . اکثر متقاضیان تمایل دارند که این روش را برای نسج های نرم مانند منیسک ها لیگامان ها در زانو انجام دهند .
 • آرتروگرافی مفصل ران : مشاهده به صورت رادیولوژیکی مفصل ران که با تزریق مواد حاجب محلول در آبی که یونی نمی باشد که اکثرا به شکل کنتراست بسیار ساده انجام می شود را آرتروگرافی هیپ می گویند .

برخی از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی

سی تی اسکن اسپیرال

سونوگرافی کالر داپلر

راه های ارتباطی

بخش ام آر آی و رادیولوژی

۷۷۵۰۸۷۷۱-۷۷۵۲۹۷۸۳-۷۷۶۰۲۴۹۴-۷۷۶۰۰۴۰۵

بخش سی تی اسکن / سونوگرافی و سنجش تراکم استخوان

۷۷۵۰۱۲۹۷-۷۷۶۰۷۸۸۲-۷۷۶۰۱۰۳۹-۷۷۶۰۳۱۴۹

تلگرام : ۰۹۳۹۶۵۵۱۵۹۵

جواب دهی : ۷۷۶۳۲۳۶۸

info@namateb.com

صفحه اینستاگرام

2 thoughts on “آرتروگرافی

 1. مینا - آذر ۲۷, ۱۳۹۷ در ۴:۵۰ ب.ظ

  ببخشید هزینه آرتروگرافی چقدره؟

  پاسخ
  • namateb - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

   سلام.باید نسخه دیده شود.

   پاسخ

پاسخ

3 + هجده =